kargo ücretsiz
Kavrulmuş Menengiç

Kavrulmuş Menengiç

Kavrulmuş Menengiç

Menengiç Nedir? 

 

Kadim topraklarda binlerce yıldır kendisi yetişen ve ismini de yaban fıstığı olarak ilk başlarda bilinen menengiç aslında normal kuruyemiş olan Antep fıstığı dediğimiz yemişin yabanisidir. Yani yaban fıstığı olarak da bilinmektedir.  Ve Anadolu’da yöre halkları melengiç, çıtımık veya çitlembik gibi isimleri vardır. Ve olanüstü faydaları olan şifali bitki çeşididir. Menengiçten yapılan sabuna ise bıttım sabunu olarak adlandırılır. 

Doğal bitki türlerinden biri olan menengiç, pek çoğu tarafından menengiç kahvesi olarak bilinmektedir. Fakat kahve dışında sabun ve yağ olarak da kullanılmaktadır. Türkiye’de doğu ve güneydoğu ilinde yetişen doğal yaban fıstıklarındandır.

Diğer adı bıttım olark da bilinen bitkinin tanleri meyve olarak da tüketildiği bilinmelidir. Fırında 5-10 dakika kadar pişirilerek normal kışın soğuk günlerde çerezin yanında ikram edilir. Ve sağlığa birçok faydası vardır.

Ayrıca tıp alanında kullanılan menengiç bitkinin dallarından oluşan reçineden elde edilen sakızı bal ile karıştırılıp tüketildiğinde böbrek sağlığı için oldukça fayda sağladığı bilinmektedir. Ayrıca yaprakları çay ile kaynatılıp içmek de de birçok rahatsızlığı gidermektedir. Vitamin ve minarel bakımından da zengin bitkiler arasındandır.


Write a review

Note: HTML is not translated!
    Bad           Good

  • : 956
  • Product Code: KM1414
  • Availability: In Stock
  • Konum:
  • $17.27
  • Ex Tax: $15.99

Available Options

Tags: kavrulmuş menengiç kavrulmuş, menengiç, kuruyemiş, lokum gidalar