kargo ücretsiz
Dry Fig

Dry Fig

Dry Fig

İNCİR(KARYA) HAKKINDA 

“Anadolu’nun yerli halklarından olan ‘Karlar’ burada yaşadıklarından Karya adını almıştır. Karya günümüzde Aydın, Denizli ve Muğla illerinin sınırları içinde kalır. Karya’nın dağlık bölgelerinde ekilebilir toprak son derece sınırlıydı. Bölgenin bir başka dışsatım malı da baldı. Sebze, özellikle de soğan, kalem yapımında kullanılan kamış ve çeşitli tedavilerde kullanılan şifalı otlarla, yağlar Karya Bölgesi’nin doğal zenginlikleri arasındaydı.
 
Yenilebilir incir olarak yaklaşık 40 cins ve 1200 türü olan incirin faydalarını kabaca söyle sıralamak mümkündür; yüksek oranda protein içerir, içindeki vitamin, mineral ve protein ile hücrelerin yenilenmesini sağlar, kabızlık ve sindirim sistemi gibi problemlere karşı etkilidir, kolestrolü düşürür, demir deposudur, Meme kanseri riskini azaltır, kalp dostudur, kansızlığı önler, içerisinde bulundurduğu lif ile zayıflamaya yardımcı olur, yüksek tansiyonu önlemeye yardımcı olur, omega 3 ve omega 6 yağ asitlerini içerir, kalsiyum açısından zengindir. 2 adet incirde bulunan kalsiyum bir bardak süttekine eş değerdedir.  Geleneksel tıp bağlamında ise; anemi, kanser, diyabet, cüzzam, karaciğer hastalıkları, felç, cilt hastalıkları ve ülserler gibi hastalıkların tedavisi için farmasötik biyolojide umut verici bir aday olduğu bilimsel çevrelerce değerlendirilmektedir.
İncir, taze ve kuru olarak değerlendirilmesinin yanında endüstriyel bir üründür de. Özellikle şekerleme endüstrisinde; lokum, ezme, reçel, marmelat, pekmez olarak üretilmektedir.  Alkol sanayinde, kozmetik sanayinde, pastacılık sektöründe yoğun olarak kullanılır. Yaprak ve meyveleri, kahve ve çay yapımında katkı maddesi olarak değerlendirilmektedir.
İçerdiği zengin liflerden dolayı sindirim sitemine çok faydalıdır. 3 adet kuru incir tüketimi vücudun lif ihtiyacının %20’ni karşılar.
Zayıflamaya yardımcı olur. Kuru incirin kalorisi çok düşüktür. Bu yüzden kilo aldırmaz.
Hipertansiyonu önler. Vücudun sodyum seviyesini dengeler.
Çok iyi bir antioksidan olan kuru incir, metobolizmanın güçlenmesini ve olası hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
Kalp sağlığını korur. Damarlarda oluşan ve kalp sağlığını tehdit eden serbest radikallere karşı etkilidir.
Kanseri önleyici özelliği vardır. Antioksidan bakımından zengin olan kuru incir. Kanser hücrelerinin oluşmasına engel olur. Kanserli hücrelerin yayılma hızını düşürür.
Kuru incir demir açısından çok zengin bir şifa kaynağıdır. Bir kuru incir tüketimi günlük demir ihtiyacınızın %2’sini karşılar.


Ağırlık
Gram 250 Gram

Write a review

Note: HTML is not translated!
    Bad           Good

  • : 5177
  • Product Code: Kİ1414
  • Availability: In Stock
  • Konum:
  • $90.00
  • Ex Tax: $90.00

Tags: Kuru İncir kuru, meyve, gıdalar, Gaziantep, Yöresel, Otantik, Organik, taze, doğal, mereoriginal, Yöresinden, taze gidalar dry, fig